شرکت‌های بزرگ فناوری اطلاعات، بانک‌ها، سازمان‌های چندرسانه ای، شرکت‌های بیمه، سازمان‌های نظامی و انتظامی‌و سازمان‌های مخابراتی سالانه حجم زیادی اطلاعات دیجیتال تولید و نگهداری می‌نمایند. نگهداری مطمئن اطلاعات و دسترسی سریع و بدون وقفه به این اطلاعات با روش‌های مرسوم ذخیره‌سازی امكان پذیر نبوده و امروزه با استفاده از سامانه‌های ذخیره‌سازی داده (Data Storage Systems) انجام می‌پذیرد. این سامانه‌ها در سه مقیاس اندازه کوچک، اندازه متوسط و اندازه بزرگ طراحی و ساخته می‌شوند. ازجمله ویژگی‌های سامانه‌های ذخیره‌سازی داده می‌توان به سرعت بالا، دسترس‌پذیری و قابلیت اطمینان زیاد و نسخه‌برداری لحظه‌ای اشاره کرد.

انواع روش‌های ذخیره‌سازی داده

در حال حاضر روش‌های ذخیره‌سازی متنوعی به‌منظور حفظ و نگهداری اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ذخیره‌ساز اتصال مستقیم ، ذخیره‌ساز متصل به شبکه و شبکه ذخیره‌سازی اشاره کرد که متناسب با نیاز سازمان‌ها و شرکت‌ها یکی از این راهکارهای ذخیره‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

DAS
ساختار DAS ارتباط مستقیمی را میان سرور و سامانه ذخیره‌ساز برقرار می‌نماید. در واقع این ساختار برای دسترسی‌های محلی به داده‌ها و به‌منظور اشتراک‌گذاری در محیط‌هایی که شامل تعداد محدودی سرور می‌باشد، ایده آل است. در این ساختار دستگاه ذخیره‌ساز از طریق یک گذرگاه سریال یا موازی به سرور متصل می‌شود. این گذرگاه‌های فیزیکی، محدودیت فاصله ادوات را دارند و فقط در فواصل کم برای همبندی‌های با سرعت‌بالا قابل‌ استفاده می‌باشد.
NAS
ساختار مطرح دیگر در این زمینه ساختار NAS می‌باشد. این نوع ذخیره‌ساز برای برنامه‌های ارائه دهنده فایل مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع ذخیره‌ساز به شبکه‌های ارتباط محلی مبتنی بر IP موجود وصل می‌شود و دسترسی در سطح فایل را برای مشتریان فراهم می‌کند. به دلیل عدم دسترسی سطح بلوک، مکان دقیق ذخیره‌سازی داده شامل محل شروع قطاع و حجم داده سطح قطاع موردنیاز را شامل نمی‌شود. بنابراین دسترسی وابسته به سیستم عامل ذخیره‌ساز متصل به شبکه (NAS) است. به دلیل آنکه این نوع ذخیره‌ساز به‌طور خاص برای مهیا کردن ذخیره‌ساز برای کاربردهای مدیریت فایل ساخته‌ شده‌است، مقیاس‌پذیری، دسترس‌پذیری، کارایی و کاهش هزینه بالاتری را نسبت به سرورهای فایل همه‌منظوره ارائه می‌کند.
SAN
شبکه ذخیره‌سازی (SAN) که در حال حاضر به‌عنوان بهترین و کارآمدترین راهکار ذخیره‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، شبکه‌ای مختص و مبتنی بر رسانه‌های انتقال پرسرعت همچون فیبر نوری و با کارایی بالا برای ارتباط در سطح بلوک میان سرورها و ذخیره‌ساز می‌باشد. این شبکه ذخیره‌ساز، انتقال داده بیان سرور و ادوات ذخیره‌سازی را از طریق راهگزین‌های مبتنی بر پروتکل‌های فعال (همچون پروتکل فیبر، iSCSI و InfiniBand) امکان‌پذیر می‌کند و اجازه به اشتراک‌گذاری دسترسی سطح بلوک داده را برای سرورها فراهم می‌نماید. ذخیره‌ساز شبکه در مقایسه با ذخیره‌ساز اتصال-مستقیم دارای مزایای مقیاس‌پذیری، دسترس‌پذیری و کارایی بالا و هزینه پایین می‌باشد. از دیگر مزایای روش شبکه ذخیره‌سازی در مقایسه با سایر روش‌ها امنیت به همراه قابلیت انتقال سریع داده، اتصال شبکه‌های با فواصل زیاد و پشتیبانی آسان‌تر از اطلاعات است. ساختار SAN گرچه دارای پیچیدگی بیشتری از منظر طراحی می‌باشد، اما قادر به ارائه سرویس‌های پرسرعت و با قابلیت اطمینان و دسترس‌پذیری بیشتری می‌باشد.
راهکار ذخیره‌سازی شبکه رسانه انتقال پروتکل‌های ورودی/خروجی پهنای باند دسترس‌پذیری
DAS No Parallel SCSI / FC SCSI 40 MBps up to 160 MBps Low
NAS Yes Ethernet NFS/CIFS 10 MBps to 1 Gbps Moderate
SAN Yes Fiber Channel/Ethenet SCSI 1Gbps up to 50Gbps High

سامانه SAB نیز با بهره‌گیری از آخرین تکنولوژی‌های استفاده‌شده در راهکارهای ذخیره‌سازی از یک شبکه ذخیره‌سازی (SAN) بهره می‌برد. این سامانه با استفاده از کابل‌ها و سوییچ‌های فیبر، ارتباطات میان سرور و آرایه‌های ذخیره‌سازی را فراهم می‌نماید. این شبکه دارای نرم‌افزار مدیریت جداگانه برای مدیریت سوییچ‌ها و ادوات ذخیره‌سازی می‌باشد که مستقل از سیستم عامل سرورها می‌باشد. شکل زیر چگونگی اتصال سرورها به آرایه‌های ذخیره‌سازی سامانه را که مبتنی بر شیوه‌ی شبکه ذخیره‌سازی (SAN) می‌باشد را نشان می‌دهد.

ویژگی‌های اصلی سامانه ذخیره‌سازی داده

عملکرد بدون وقفه مراکز داده، جزء اساسی و حیاتی کسب‌وکار هستند و بسیار ضروری است که زیرساخت قابل‌ اطمینانی که دست‌یابی به داده را فراهم سازد، وجود داشته‌باشد. نیازهای مراکز داده به‌صورت پیش رو دسته‌بندی و تعیین می‌گردد: سامانه‌های ذخیره‌سازی مبتنی بر شبکه (SAN) در مقایسه با دیگر ادوات ذخیره‌ساز همچون NAS و DAS ویژگی‌های منحصربفردی دارند که باعث شده میزان استفاده از آنها در مراکز داده و بسیاری از شرکت‌ها و بانک‌ها شدیداً افزایش یابد. از جمله مهمترین ویژگی‌های برتر یک SAN که باعث تمایز آن با دیگر ادوات ذخیره‌ساز شده‌است، می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

High Availability
احتمال عملکرد صحیح سامانه و در دسترس‌بودن عملکردهای آن برای ارائه خدمات دست‌یابی به داده با معیار دسترس‌پذیری معین می‌گردد. به‌عبارتی‌دیگر، دسترس‌پذیری آمادگی مرکز داده برای خدمت‌رسانی صحیح است. همه اجزای مراکز داده باید طوری طراحی شوند که خدمات دست‌یابی به داده را مطمئن سازند. عدم توانایی کاربران در دست‌یابی به داده، تأثیر منفی در کسب‌وکار دارد بیشتر بدانید
High Capacity
عملیات مرکز داده نیاز به منابع کافی برای ذخیره‌سازی و پردازش داده می‌باشد. وقتی نیازهای افزایش ظرفیت داده احساس شود، مرکز داده باید قادر به مهیاسازی ظرفیت اضافی بدون وقفه در دسترس‌پذیری و یا حداقل با عدم دسترس‌پذیری کمینه باشد. بیشتر بدانید
High Scalability
مراکز داده باید توانایی افزودن بدون وقفه قابلیت‌های پردازشی و ذخیره‌سازی را در صورت موجود بودن تقاضا داشته باشند. رشد کسب‌وکار اغلب نیاز به توسعه کارگزارهای بیشتر، برنامه‌های جدید و پایگاه‌های داده اضافی دارند. بیشتر بدانید
High Performance
کارایی سامانه‌های ذخیره‌سازی با دو معیار توان عملیاتی و زمان پاسخ‌دهی تعیین می‌گردد. توان عملیاتی به تعداد عمل ورودی/خروجی‌های هم‌زمانی که سامانه قادر به پردازش و انجام است، ارجاع داده می‌شود و هر چه توان عملیاتی بیش‌تر گردد، تعداد درخواست بیشتری قابل پاسخ می‌باشد. زمان پاسخ‌دهی، میانگین زمانی پاسخ به یک درخواست ورودی/خروجی پس از دریافت درخواست را بیان می‌نماید. هرچه این زمان کمتر گردد، پاسخ‌دهی سامانه بهتر است. بیشتر بدانید
Data Integrity
مرکز داده باید همه عملیات و فعالیت‌ها را با مؤثرترین رفتار ممکن اجرا کند. قابلیت نگهداری از طریق خودکارسازی و کاهش مداخله انسان در کارهای رایج نظیر تعمیرات صورت می‌گیرد.
Security
سیاست‌ها، روندها و یکپارچگی مناسب اجزای یک مرکز داده که از دست‌یابی غیرمجاز به اطلاعات جلوگیری می‌کند، امنیت نامیده می‌شود. برای سامانه‌های ذخیره‌سازی داده، ایجاد سطح بالایی از امنیت، یکی از نیازهای اساسی می‌باشد.
آدرس
تهران، محله تیموری، خیابان شهید احمد قاسمی، کوچه گلستان، پلاک ۳، طبقه همکف
+98 (21) 66029164
+98 (21) 66072500
+98 (21) 66006399
پشتیبانی فنی: 09101788696
info@hpds.ir

پشتیبانی