همانگونه که می‌دانیم یک سامانه ذخیره‌سازی که از آن تحت عنوان SAN Storage یاد می‌شود، قادر‌است تا پارامترهای اساسی همچون ظرفیت، کارایی و دسترس‌پذیری را به صورت مجازی در اختیار سرورهای دیگر قرار دهد. با این عمل، بار پردازش ذخیره و بازیابی اطلاعات از روی سرورها برداشته شده و در مقابل در اختیار یک سامانه قدرتمند ذخیره‌سازی قرار می‌گیرد. بدین ترتیب تمرکز اصلی برروی سامانه ذخیره‌سازی قرار خواهد گرفت؛ بگونه‌ای که قادر به فراهم آوردن تمامی پارامترهای اصلی به صورت پیوسته و بدون خارج‌شدن از سرویس‌دهی باشد.

از جمله مهمترین این پارامترها که در واقع به عنوان یکی از اصلی‌ترین و مهمترین اهداف ایجاد یک SAN Storage نیز می‌باشد، فراهم آوردن فضای ذخیره‌سازی کافی برای سرورها به صورت مجازی می‌باشد. این فضای ذخیره‌سازی با استفاده از دیسک‌های مختلف امکان‌پذیر می‌باشد. در واقع دیسک‌ها به عنوان مقصد نهایی برای ذخیره اطلاعات سرورها در یک SAN Storage بکار می‌روند. مفهوم این موضوع در شکل زیر نشان داده شده‌است. در این حالت پیچیدگی‌های مربوط به عملیات ذخیره و بازیابی اطلاعات از سمت سرور حذف شده و در مقابل تمامی‌عملیات مربوط به پردازش و ذخیره‌سازی سریع اطلاعات برعهده سامانه ذخیره‌سازی داده قرار می‌گیرد.

میزان فضای ذخیره‌سازی قابل ارائه یکی از مهمترین پارامترهای ارزیابی یک سامانه ذخیره‌سازی به شمار می‌آید. بنابراین توانایی ارائه فضای ذخیره‌سازی بالا، می‌تواند به عنوان یکی از مشخصه‌های اصلی برای ارزش گذاری یک SAN Storage e به حساب آید. فضای ذخیره‌سازی یک SAN Storage می‌بایست دو ویژگی اصلی را دارا باشد:

عدم از دست‌رفتن داده (No Data Loss)
یک سامانه ذخیره‌سازی داده می‌بایست شرایطی را فراهم آورد که امکان از دست‌رفتن داده (که به عنوان مهمترین نگرانی کاربران محسوب می‌شود)، به صفر نزدیک باشد. این شرایط می‌تواند شامل ایجاد افزونگی در بخش دیسک‌ها و همچنین در بخش کنترلرها ایجاد گردد. از جمله این روش ‌ها استفاده از RAID Controller به منظور افزونگی در ذخیره اطلاعات می‌باشد. به منظور فراهم آوری شرایطی برای عدم از دست‌رفتن داده (که از آن به عنوان Data Loss) دارا بودن این ویژگی، به کاربر این اطمینان را می‌دهد که حتی در صورت خراب‌شدن یکی و یا تعدادی از دیسک ‌ها، داده‌های کاربر با استفاده از دیسک‌های پشتیبان سالم باقی‌مانده و بدون وقفه قابل دسترسی می‌باشد.
عدم از دسترس خارج‌شدن داده (No Data Unavailable)
از جمله مهمترین ویژگی‌های سامانه ذخیره‌سازی داده، فراهم آوردن شرایطی می‌باشد تا با استفاده از آن دسترسی به داده به طور پیوسته امکان‌پذیر باشد. این کار می‌تواند با استفاده از افزونگی در بخش‌های مختلف یک سامانه، همچون کنترلرها، کابل‌ها، منابع تغذیه، دیسک‌ها و بخش‌های دیگر امکان‌پذیر گردد.
انواع دیسک‌های مورد استفاده در سامانه‌های ذخیره‌سازی

در این میان، دیسک‌ها اصلی‌ترین نقش را به منظور ذخیره‌سازی اطلاعات سرورهای متصل به سامانه ایفا می‌کنند. انواع دیسک‌های مورد استفاده در یک سامانه ذخیره ساز به شرح ذیل می‌باشند:

دیسک SAS
این دیسک‌ها در مقایسه با سایر دیسک‌های مغناطیسی، دارای کارایی، قابلیت اطمینان بهتری می‌باشند. همچنین در شرایط محیطی سخت‌تر دوام بهتری از خود نشان می‌دهند. این دیسک‌ها دارای حجم کمتر ولی سرعت بالاتر می‌باشند. میزان خرابی اطلاعات در این دیسک‌ها با پارامتری تحت عنوان BER بیان می‌گردد که بیانگر نرخ خرابی بیت‌های یک دیسک می‌باشد. برای دیسک‌های SAS این مقدار برابر با 16^1/10 می‌باشد و این بدان معناست که به ازای هر 16^10 بیت احتمالاً یک بیت دچار خطا شود که این مقدار بیانگر عملکرد بسیار خوب چنین دیسک‌هایی می‌باشد. میزان نرخ خرابی دیسک‌های SAS برحسب پارارمتر MTBF بیان می‌گردد که برابر با 1.6 میلیون ساعت کارکرد می‌باشد. به عبارت دیگر این دیسک‌ها به طور میانگین پس از هر 1.6 میلیون ساعت کارکرد یکبار خراب می‌شوند که معادل با 182 سال می‌باشد. همچنین کنترلرهای دیسک‌های SAS دارای دستورات به مراتب بیشتری در مقایسه با دیسک‌های SATA دارند که باعث می‌گردد کنترل این دیسک‌ها بسیار کارآمدتر گردد. این دیسک‌ها در مقایسه با دیسک‌های SATA و NL SAS، از حجم کمتر ولی سرعت بالاتری برخوردار هستند. میزان فضای قابل ذخیره‌سازی در این دیسک‌ها نیز با توجه به سرعت بالای آنها بین 600GB الی 1TB متغیر می‌باشد.
دیسک NL SAS
این دیسک‌ها در مقایسه با دیسک‌های SAS از نظر قابلیت اطمینان و کارایی ضعیف‌تر و نسبت به دیسک‌های SATA بهتر عمل می‌کنند. از منظر فیزیکی نیز این دیسک‌ها دارای واسطی همچون دیسک‌های SAS می‌باشند، در حالیکه از منظر هد، سرعت چرخش و دیگر مولفه‌های سرعت همچون دیسک‌های SATA عمل می‌کنند. این دیسک‌ها به دلیل دارا بودن واسط دیسک‌های SAS می‌توانند جایگزین این دیسک‌ها گردند. این دیسک‌ها همچون دیسک‌های SAS دارای دستورات کنترلی مضاعف و درگاه‌های دوکاناله می‌باشد. این دیسک‌ها از نقطه نظر قابلیت اطمینان همانند دیسک‌های SATA عمل می‌کنند. میزان پارامتر BER برای این دیسک‌ها برابر با 15^1/10 (به ازای هر 10^16 بیت، یک بیت دچار خطا می‌شود) و همچنین نرخ خرابی این دیسک‌ها برای پارامتر MTBF برابر با 1.2 ساعت کارکرد می‌باشد که معادل با 136سال کارکرد دیسک محسوب می‌شود.
دیسک SATA
این دیسک‌ها کارایی دیسک‌های SAS را دارا نبوده و همچنین برخی از ویژگی‌های دیسک‌های NL-SAS را نیز دارا نمی‌باشند. این دیسک‌ها دارای حجم بالا و سرعت پایین در مقایسه با سایر دیسک ‌های مغناطیسی به شمار می‌روند. یکی از مزیت‌های این دیسک‌ها قیمت پایین این دیسک‌ها به ازای هر ترابایت می‌باشد و کاربرد این دیسک‌ها بیشتر برای برنامه‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که سرعت و دسترسی پایین موردنظر می‌باشد. به همین دلیل این دیسک‌ها معمولاً به عنوان فضایی برای آرشیو اطلاعات و داده‌هایی که کمتر مورد دسترسی می‌باشند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. پارامتر RPM در این دیسک‌ها معمولاً دارای مقادیر 5400 و 7200 می‌باشد.
دیسک SSD
دیسک‌های حالت جامد که از آن تحت عنوان دیسک‌های (SSD (Solid State Drive یاد می‌شود، در حال حاضر به عنوان سریع‌ترین ابزار ذخیره‌سازی دائمی‌اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این دیسک‌ها برخلاف دیسک‌های مغناطیسی از هیچ گونه قطعات مکانیکی استفاده نشده‌است و همین امر موجب افزایش طول عمر این دیسک‌ها شده‌است. همچنین با توجه به استفاده از تراشه‌های الکترونیکی بجای استفاده از صفحات الکترومغناطیسی (به منظور ذخیره اطلاعات)، میزان سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات در این دیسک‌ها به مراتب بالاتر از دیسک‌های مغناطیسی می‌باشد. همچنین میزان مصرف توان در این دیسک‌ها در مقایسه با دیسک‌های SAS و SATA بسیار کاهش یافته‌است. از جمله بزرگترین معایب این دیسک‌ها هزینه بالای آنها و همچنین محدودیت در تعداد دفعات نوشتن برروی آنها می‌باشد.
آدرس
تهران، محله تیموری، خیابان شهید احمد قاسمی، کوچه گلستان، پلاک ۳، طبقه همکف
+98 (21) 66029164
+98 (21) 66072500
+98 (21) 66006399
پشتیبانی فنی: 09101788696
info@hpds.ir

پشتیبانی