سامانه RapidStore

محصول RapidStore (رپیداستور) که از آن به عنوان شتاب دهنده محصول SAB-SE یاد می‌شود، در قالب یه ماژول نرم‌افزاری-سخت‌افزاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. اساس محصول RS بر استفاده از ویژگی‌های دیسک حالت جامد (دیسک‌های SSD) استوار می‌باشد. دیسک‌های حالت جامد دارای ویژگی‌های منحصربفردی می‌باشند که استفاده از آنها در دیتاسنترها، باعث افزایش کارایی سامانه‌های ذخیره‌سازی داده می‌گردد.

در طراحی و تولید این محصول از ویژگی‌های دیسک‌های حالت جامد به طرز بهینه‌ای استفاده شده‌است. با استفاده از این محصول که به صورت برخط به سیستم افزوده می‌شود، نیازی به خارج کردن سامانه SAB از سرویس‌دهی نمی‌باشد. بکارگیری این ماژول (که ترکیبی از نرم‌افزار و سخت‌افزار می‌باشد)، باعث می‌گردد تا میزان کارایی سامانه SAB-SE در سرویس‌های مختلف بین 2 تا 10 برابر افزایش یابد.

سامانه Rapid-Store برای افزایش کارایی سرورهای پردازشی و ذخیره‌سازی طراحی و پیاده‌سازی شده‌است. کارایی توصیف‌شده در جهت افزایش زمان پاسخ و گذردهی ورودی/خروجی ذخیره‌سازی داده می‌باشد. این سامانه، به‌صورت ماژول به کلیه سیستم‌های عامل مبتنی بر لینوکس و بسترهای مجازی‌سازی نظیر XEN، ESX، Proxmux و KVM/QEMU اضافه‌شده و به‌صورت برخط افزایش کارایی را منجر می‌گردد. این سامانه به‌طور کامل از دید نرم‌افزارهای در حال اجرا بر روی سیستم‌عامل مخفی است و هیچ‌گونه نیازی به نصب دوباره یا پیکربندی نرم‌افزار و سیستم‌عامل ندارد. این موضوع سهولت به‌کارگیری این سامانه را نمایش می‌دهد. سامانه Rapid-Store، گزارشات کاملی را از عملکرد لحظه‌ای سامانه و همچنین وضعیت دیسک‌های مورداستفاده در اختیار کاربر قرار می‌دهد. این گزارشات می‌تواند برای تعیین میزان بهبود حاصل‌شده مورد استفاده قرار گیرد. این سامانه قابلیت استفاده از دیسک‌های مختلف را داشته و از خصوصیات دیسک‌های حالت‌جامد به‌صورت بهینه استفاده می‌نماید. به‌طور خلاصه عملکرد و ویژگی‌های این سامانه به‌صورت زیر می‌باشد:

بررسی بهره‌وری در سرورهای با حجم ذخیره‌سازی بالا نظیر سرورهای پست الکترونیک، سرورهای FTP، وب‌ سرورها، بانک‌های اطلاعاتی، سیستم‌های اطلاعاتی نشان می‌دهد با اینکه بخش عمده‌ای از پردازنده و حافظه اصلی خالی می‌باشد اما کندی زیادی در سرور مشاهده می‌شود. این روند به دلیل حجم بالای ورودی و خروجی داده‌است. ازاین‌رو، به‌کارگیری راهبردهای افرایش کارایی ورودی/ خروجی نظیر خریداری SAN مورد توجه قرار می‌گیرد که هزینه‌ای در مرتبه صد میلیون تومان را تحمیل می‌نماید. سامانه Rapid-Store به‌صورت ماژولی نرم‌افزاری به سیستم‌عامل اضافه‌شده و افزایش کارایی ورودی/خروجی حتی زمانی که از SAN استفاده می‌شود را منجر می‌گردد.

محصول (RapidStore (RS توانسته است به صورت هوشمندانه با بهره‌گیری از تمامی ویژگی‌های دیسک‌های حالت جامد، کارایی سامانه ذخیره‌سازی SAB-SE را 2 تا 10 برابر افزایش دهد. اساس الگوریتم RS برپایه شناسایی داده‌های پرکاربرد به صورت برخط، استوار است. در محصول RS، داده‌های دریافتی براساس اولویت و میزان نرخ دسترسی به آنها طبقه بندی شده و سپس باتوجه به اهمیت آنها در رده‌های مختلف دیسک قرار داده می‌شوند. رده‌های دیسک در شکل زیر نشان داده شده‌است.

داده‌های با دسترسی بالا در دیسک‌های حالت جامد، داده‌های با دسترسی متوسط در دیسک‌های SAS (با سرعت و قابلیت اطمینان بالا) و داده‌های با نرخ دسترسی پایین در دیسک‌های کم سرعت قرار خواهند گرفت. محصول RS با استفاده از الگوریتم هوشمندانه خود، به صورت برخط داده‌های با دسترسی و سطح اهمیت متفاوت را در رده‌های مختلف دیسک جابجا می‌نماید. استفاده از ماژول RS، باعث می‌شود تا میزان کارایی شدیداً افزایش یابد. میزان افزایش کارایی در سرورهای مختلف در صورت استفاده از محصول RS مطابق با جدول ذیل می‌باشد:

Application Speedup (X)
Mail Server 3
FTP Server 4
Web Server 2
Database Server 5
Benchmark Performance Test 8
قابلیت‌ها
 • افزایش کارایی سرورهای ذخیره‌سازی داده تا 10 برابر
 • اولین محصول داخلی در حوزه رده بندی داده
 • پشتیبانی و ارائه خدمات حفظ و نگهداری
 • عدم نیاز به خردی تجهیزات گران قیمت برای رسیدن به کارایی بالا
 • آنالیز بارهای کاری مختلف جهت رسیدن به کارایی بالا
 • ارتقاء تجهیزات موجود در مراکز داده با هزینه کم
 • امکان استفاده در تمامی سیستم‌های عامل مبتنی بر لینوکس
 • ارائه گزارشات کامل از عملکرد لحظه‌ای سامانه و همچنین وضعیت دیسک‌های مورداستفاده
 • قابلیت نصب و راه اندازی بدون نیاز به از دسترس خارج‌شدن سیستم
 • انجام تنظیمات براساس نوع برنامه کاربردی و انتخاب مناسب ترین پیکربندی برای بارهای کاری گوناگون
 • استفاده از یک دیسک حالت جامد به عنوان حافظه نهان برای چندین دیسک
 • استفاده بهینه از ویژگی‌های دیسک‌های سخت و حالت جامد جهت انتقال داده‌ها بین دیسک‌ها به منظور کاهش زمان پاسخ
 • افزایش طول عمر دیسک‌های حالت جامد با بهینه سازی ارسال درخواست‌ها به آنها
 • ایجاد مصالحه کارا میان قیمت، کارایی و حجم ذخیره‌سازی
 • ایجاد حجم ذخیره‌سازی بالا داده با استفاده از دیسک‌های سخت و ارزان قیمت
نحوه‌ی عملکرد محصول RapidStore
 • بررسی نحوه دسترسی داده به دیسک
 • انتخاب مناسب ترین داده‌ها برای انتقال به SSD
 • مهاجرت داده‌ها به SSD برای رسیدن به کارایی بالاتر
 • مدیریت داده‌ها برای افزایش طول عمر SSD
پشتیبانی بسترهای امنیت بالا مانند ESX
 • عدم نیاز به جابجایی ماشین‌های مجازی
 • پشتیبانی از تمامی ماشین‌های مجازی (ویندوز، لینوکس، سولاریس و ...)
 • امکان استفاده از تعداد بیشتری ماشین مجازی در یک سرور

بررسی‌های صورت گرفته بر روی ماژول RS نشان می‌دهد، که استفاده از این محصول، کارایی سامانه ذخیره‌سازی داده را چندین برابر افزایش می‌دهد. این افزایش کارایی در سه پارامتر میزان پهنای باند، میزان تراکنش در واحد زمان و همچنین کاهش تأخیر پاسخگویی مشهود می‌باشد.

در شکل 1 می‌توان میزان بهبود حاصل برای پایگاه‌های داده را مشاهده نمود. پس از افزوده شدن محصول به سیستم، میزان تراکنش‌های اجراشده در ثانیه چندین برابر شده‌است.

گزارش میزان ورودی/خروجی بر ثانیه (IOPS) برای پیکربندی‌های مختلف ذکر شده در آزمون‌های تصادفی در دو حالت مختلف بدون RapidStore، به همراه Write Back RapidStore
گزارش میزان پهنای باند خروجی برای پیکربندی‌های مختلف ذکر شده در آزمون‌های تصادفی در دو حالت مختلف بدون RapidStore، به همراه Write Back RapidStore
گزارش میانگین تاخیر انجام عملیات ورودی/خروجی در آزمون‌های تصادفی برای پیکربندی‌های مختلف ذکر شده در دو حالت بدون RapidStor و به همراه Write Back RapidStor(هر چه کمتر باشد، بهتر است)
آدرس
تهران، محله تیموری، خیابان شهید احمد قاسمی، کوچه گلستان، پلاک ۳، طبقه همکف
+98 (21) 66029164
+98 (21) 66072500
+98 (21) 66006399
پشتیبانی فنی: 09101788696
info@hpds.ir

پشتیبانی